A GSM II dla Arduino uruchomiony

A GSM II

A-GSM II Shield GSM/GPRS/SMS/DTMF v.2.105, bo tak w pełni nazywa się moduł, o którym dzisiaj słów kilka, jest shieldem do Arduino, kóry potrafi obługiwać SMS, telefon i GPRS

Dobry, bo w miarę tani a dodatkowo, poza wszytskimi usłgami GSM posiada wyścia na słuchawki/głośnik oraz na mikrofon, co w gruncie rzeczy pozwala traktować to urządzenie jako telefon do złożenia. I na dodatek jest obługa kart SD i na podstawie przykładu „a-gsmII kickstart for Arduino” (do pobrania po podaniu numeru IMEI ze strony poducenta) widać jako dobrze można zapisywać stringi do pilku bez grubej biblioteki sd.h Jedynym problemem, jaki mogę odnotować to problemy z podłączeniem z Arduino Mega, ale się udało.

Cały shield prosto wchodzi do mikrokontrolera, wykorzystuje piny 5,6,7 , zasilanie, reset, RX, TX i chyba to wszystko. Problematyczna może być zworka, którą trzeba przepiąć właściwie do sposobu zasiania układu. I teraz, skoro do poprawnej pracy modułu GSM potrzeba minimum 1A natężenia prądu (5V), to zamiast się rozpisywac nad pozostałymi opcjami mogę powiedzieć, że układ należy zasilać poprzez pin VIN zasialaczem zewnętrzynym o napicieu 5V i mocy minimum 1A, a wcześniej wspomnianą zworkę należy ustawić w pozycję VIN. Jest to najlepsze rozwiązanie, bo jednocześnie zasilamy Arduino i nie ma kłopotu z niedoborami prądu.

Dodatkowo dla Megi jest obostrzenie, że pin 2 shielda nalezy odizolować od Arduino (nie wtykać go w mikrokontroler), a jednoczenie połączyć PIN 2 i 10 kabelkiem – tak jak na zdjęciu. Tak przygotowany układ można podpiąć pod kompa i oczywiscie po wcześniejszym wyposażeniu shielda w kartę SIM do dolnego slota, wgrać „a-gsmII series software kickstart for Arduino”.

W konsoli (baud 57600) są elegencko wylistowane funkcjonalności wywoływane z klawiatury komputera, które działają i służą jako baza do daszych projektów. Udanej zabawy!


Opublikowano: 14 lutego, 2020 przez Pan z Pogodna

Leave a Reply