PS3 ylod – naprawa

ps3 zimne luty

Nigdy nie myślałem, że będę do tego zdolny. Nigdy nie przypuszczałem, że zrobię, to co zawsze wywoływało poczucie pogardy dla ludzi, którzy to robią, aż do momentu kiedy mnie to dostknęło. PS3 przestał działać. Nie chciał się włączyć, jedynie wydał z siebie 3 dźwięki i czerwona mrugająca dioda mogła świadczyć tylko o najgorszym. Szybka diagnoza z internetu – YLOD czy też inaczej RLOD. Owszem, słyszałem o grzaniu kart graficznych w piekarnikach i to mnie zawsze bawiło, ale nigdy nie mysłem, że będę musiał, albo chciał to zrobić. Wszkaże konsola ma juz 9 lat i możnaby ja wymienić… ale ok, postanowiłem spróbować…

Próbowałem suszarką rozgrzać konsolę do czerowoności ale to bez sensu, bo trwało i nie działało. Idąc dalej śladami poszukiwania rozwiązania, natrafiłem na sposób z opalarką do drewna i to okazał się strzał w dziesiątkę. Cały manewr polaga na równomiernym rozgrznie kilku procesorów na płycie głównej konsoli od spodu jak i od góry.

Proces rozkręcania samej konsoli może wydawać się złożony, ale w gruncie rzeczy to proste. Wystarczy krzyżak, 10 minut kręcenia kilkunastoma śrubami i można dostać się na prawdę głęboko do konsoli. Docelowo, ale naprawić zimne luty należy wyciąnąć całą płytę główną z obudowy i rozdzielić ją (rozłączyć) od wentlatora. I to może być najtrudniejszy moment, bo pasta przewodząca na procesorach może zlepić te elementy i potrzeba trochę siły, aby je rozczepić.

radiator

Kończąc temat rozkręcania… należy odłączyć napęd, zasilacz, jedną płytkę z przyciskami głównymi, zdjąć tylni panel i potem cały komponent z płytą główną wyciągnąć z obudowy i rozkręcić część z radiatorem. Na płycie głównej zapewne jest klika gumek, które trzeba zdjąć i na końcu przytwierdzić ponownie na wybrany element z którego pochodzi.

Pierwszą czynnością przez grzaniem jest oczyszczenie elementów na płycie ze starej pasty przewodzącej ciepło. Zwykły ręcznik papierowy wystarczy.
Obracamy płytę do główną do góry nogami czyli spodem go góry. Ważne aby umieścic płytę na płasko, czyli zniwelować należy wystające elementy z płyty aby cała leżała na płasko na płaskiej powierzchi.

heat map

Jak już wszystko przygotowane to można przystąpic do grzania. Czyli najpierw spodnią cześc grzejemy, tzn każdy z zaznaczonych sektorów na rysunku grzać należy przez 20 sekund gorącym powietrzem z opalarki z odległości i 2-3 cm. Czekamy ok 10 minut aż płyta ostygnie i to samo po strzonie górnej – zaznaczone obszary grzejemy przez 20 sekund gorącym powietrzem z opalarki z odległości i 2-3 cm. Znów czekamy 10 minut aż ostygnie.

Następnym krokiem jest naniesienie pasty przewodzącej ciepło na procesory, tzn. cienką warstwę równomiernie rozprowadzmy po srebrnej powierzchi procesora – radiatora i można skręcać. Kolejność skręcania jest odwrotnościa rozkręcania i powinno pójść gładko. Jeszcze kilka kabelków na swoje miejsce, dysk twardy spowrotem na miejsce i można odpalać. Na pewno zadziała. Enjoy!


Opublikowano: 13 lutego, 2018 przez Pan z Pogodna

Leave a Reply