Frezarka CNC 3040 Z-DQ 3D(4D)

cnc frezarka

Nowym narzędziem przydatnym w garażu jest frezarka cnc3040 pochodząca świeżutko z Chin, która działa również w Polsce.

Generalnie jest to maszyna służą do dokładnego wycinania kształtów w drewnie, pcf, plexi itp przy pomocy frezu osadzonego na końcu wrzeciona. W związku z tym potrzeby jest do tego komputer, osobiście używam z portem równoległym lpt, ale widziałem tez w ofercie maszyny podłączone za momocą USB. Poza tym system opeacyjny windows, monitor i można zaczynać. No i jeszcze oprogramowanie, ale o tym za chwile.

Jak już przyjdzie paka z Chin, która bądź co bądź jest spora i ciężka … to trzeba się zabrać za rozpakowanie i uruchomienie maszyny, bo zestaw jest trochę w częściach. W jego skład wchodzi:

  • rama wraz ze stołem teowym
  • 3 silniki krokowe
  • jedno wrzeciono
  • klucze imbusowe do połączone elementów
  • skrzynka serownika który łączy maszynę z komputerem
  • wyłączniki krańcowe na końcach wszystkich osi – bardzo przydatna rzecz, nie kupujcie bez tego, bo szkoda maszyny

cnc 2

Silniki krokowe

Silniki krokowe (3 sztuki) są identyczne, tzn można je dowolnie wkręcić na końce osi i będą pasować, nie można tego zrobić niepoprawnie, pasują tylko w jeden sposób, na co trzeba zwrócić uwagę, to fakt, że jak już sie dokręcimy do ramy to trzba jeszcze malutkimi imbusami dokręcić wał wilnika do slimaka ramy – po to przy każdym silniku krokowym jest mały otwór przez który można do zrobić…w przeciwnym razie ruch silnika nie przełoży sie na ruch głowicy na ramie urządzenia.

cnc 3

Wrzeciono

Kolejnym elementem jest wrzeciono, które musi być zamocowane pionowo i dokręcone dwoma imbusami, wysokość nie robi większego znaczenia, bo zależy jak gruby jest materiał w którym coś będziemy robić i jak długi jest frez. Generalnie, trzeba tak to zamocować, aby pole robocze osi Z było efektywne i zakres pracy przydatny.

cnc 1

Sterownik

Kolejnym elementem układanki jest skrzynka sterownika, do której łączymy kable wychodzące z ramy. Są to kable od poszczególnych osi X, Y, Z, od wrzeciona i ponieważ wszystkie sa opisane to ciężko zrobić do źle. Poza tym kabel zasilający,  lpt i gotowe.

cnc 4

I na tym hardware się kończy, powinno być ok. Następnym krokiem jest software.

Osobiście używam programu MACH3, który legalnie można pobrać z sieci…może wersja demo, ale nie odczuwam ograniczeń od wersji płatnej. Po instalacji pozostaje konfiguracja, ale o tym w następnym poście…


Opublikowano: 15 lutego, 2019 przez Pan z Pogodna

Leave a Reply