Node MCU v2

node mcu v2

Esp6266 oraz Arduino w jednej płytce, gdzie wystarczy zasilić układ 5V i działa poprawnie. To wszystko da Node MCU v2, o którym tu mowa.

Potrzebowałem zbudować układ, którego najważniejszą z cech miała być wielkość. Arduino UNO, LEONARDO, ani tymbardziej MEGA nie mogły mi tego zapewnić, więc chciałem dopiąć projekt wykorzystując arduino NANO a tym bardziej jego klon.

Potrzebowałem:

  • arduino nano,
  • konwerter poziomów logicznych,
  • esp8266
  • jakis tranzystor czy przekaźniki, ale to nie istotne.

Ważne było to, aby ESP połączyło się z siecią WIFI i Arduino reagowało na requesty przychodzące w formacie JSON. Taki przełącznik przez WIFI.

Próby uruchomienia ESP8266 z NANO

I tu zaczęły się schody, bo po podłączeniu wg schematu podłączenia ESP , który jest poprawny i działający w praktyce, esp nie odpowiadało. Nic tylko „can not initialize esp” i TIEMOUT. Zacząłem szukać w internetach i doszło dla mnie, że NANO może nie dostarczać dość dużo prądu o napięciu 3.3V stąd takie problemy. Nawet czerwona dioda się nie świeciła. Na potrzeby tylko tego projektu zbudowałem przyłącze do ESP (każdy kto próbował łączyć się z ESP przez płytkę stykową wie o czym mówię)

Zmieniałem moduły myśląc, że może któryś jest uszkodzony, ale nic nie pomagało. Zewnętrzne zasilanie z innego Arduino też nie pomagało. Więc zacząłem szukać sposobu na zrobienie regulatora napięcia. Mogłem albo lutować jakieś tranzystory z kondensatorami albo skorzystać z czegoś takiego :

I tak też zrobiłem… niska cena, prostota działania, bo podajesz 5V wyciągasz 3.3V… w teorii super. Ale w moim prostym układzie to dalej nie działało. Dalej przy arduino nano i esp8266 był timeout i nie wynikało to z błędnego połączenia, wersji firmware czy uszkodzonego układu. Problem dalej trwał w zasilaniu.

Więc po tygodniu, jak już moje napięcie opadło zacząłem szukać dalej … i znalazłem. Niby nic odkrywczego, ale zawsze coś nowego. Układ NODE MCU V2. Kosztuje 20 złotych, jest połączeniem Arduino i ESP bez zabaw w konwertery i inne cuda, tylko podłączać 5V i korzystając z biblioteki ESP8266WiFi.h nadajesz i odbierasz requesty bez zastanawiania się czy zadziała. Jedyne co trzeba zrobić, to dograć do Arduino IDE link to menedżera płytek ( https://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json ) i przed załadowaniem programu wybrać NODE MCU 1.0 (ESP-12E Module) i działa.

Wady? To że jestem chyba skazany na bibliotekę ESP8266WiFi.h w której sa problemy z ustaleniem statycznego ip układu. Czasami, bez powtarzalności czy reguły nie łapie requestów pod wskazanym adresem IP, co może być problemem. Ale poza tym to super. Polecam


Opublikowano: 12 sierpnia, 2020 przez Pan z Pogodna

Leave a Reply