Czujnik opadów deszczu YL-83

czujnik deszczu arduino

Elementem, którego brakowało w układzie strowania domem, konkretniej w staci metereologicznej był czujnik opadów deszczu. Konkretnie potrzebowałem mierzyć ilość opadów, jakie mają miejsce i zapisywać wyniki do bazy, Cel? W dobie ocieplenia klimatu chcę faktycznie wiedzieć, czy deszcz za 10 lat faktycznie będzie innym zjawisiek niż jest dzisiaj. I oto pojawił się czujnik opadów deszczu YL-83, kótry (mam nadzieję) swoimi pomiarami pomoże mi badać opady deszczu

Na szczęście jest to prostu układ, kóego podłączenie, wpięcie do istniającego systemu nie jest trudne. Nie planowąłem na niego miejsca na płytce drukowanej, ale jego niewielkie rozmiary i ilość potrzebnego okablowania jest przystepna. Układ generalnie bada opór na płytce (której nie widać na zdjęciu) – im mniej na niej wody tym opór mniejszy i odczyt juz mamy. Ważne aby zamocować płytkę w łatwo dostępnym przez deszcz miejscu i dwoma kablami połączyc ją z układem, kóry może być daleko. Do układu podłączamy +5V, masę oraz w zależności od dokładności pomiarów pin analogowy lub cyfrowy do arduino. Cyformy mówi czy pada deszcz czy tez nie, a analogowy pokazuje ilośc tych odadów, co ładnie wygląda na wykresach – niebieska linia na wykresie.

deszcz wykres

Takwięc udało mi się dostać do zasialania w układzie oraz do analogowego pinu Arduino i pozostała kwestia kodu. Banalnego…

int pinAnalogowy = A0;
int deszcz;

void setup() {
    Serial.begin(9600);
}
 
void loop() {
  
    deszcz = analogRead(pinAnalogowy);
    Serial.println(deszcz);
    delay(200);
    
}

I otrzymujemy piękny odczyt, który tylko trzeba odpowiednio zinterpretować i zapisać do bazy SQL. Żeby więcej układów było tak prostych.

Dodatkowo nalezy wspomnieć, że układ ma wbudowany potencjometr, którym można regulowac dokładność odczytów, ale póki co ustawienia fabryczne sa ok.


Opublikowano: 27 lipca, 2017 przez Pan z Pogodna

Leave a Reply