Pan z Pogodna, jako sterownik podlewania vs. Rainbird

arduino sim 800l

Nadeszła pora sterowania podlewaniem ogrodowym przez Arduino z wyłączeniem defaultowego panelu Rainbird, gdyż nie działa ani przez WIFI ani przez SMS, więc kolejnym projektem składowym systemu Pan z Pogodna jest sterownik systemu nawadniania

W momencie odkrycia przy kablach dochodzących do sterownika Rainbird tego, które kable trzeba ze sobą zewrzeć aby otworzyć elektrozawór nasunęła mi się myśl, że przekaźniki i Arduino połączone z esp8266 oraz sim 800L załatwią sprawę i pozwolą sterować nawadnianiem z panelu dotykowego w domu przez WIFI lub poprzez SMS.

Prototyp

Powstał prototyp na płytce stykowej, którego założenie było proste. Na naciśnięcie przycisku na obudownie, czy na SMS o konkretnej treści czy też na request z panelu dotykowego Pan z Pogodna należy załączyć przekaźnik odpowiedzialny za konkretny elektrozawór na okres 4 minut oraz zapalić diode sygnalizacyjną. Okazało się zę ilość pinów potrzebnych jest niewystarczająca na Arduino Leonardo więc dorzuciłem ekspander, który steruje przekaźnikami ( 4 sztuki). Nadrzędną funkcjonalnością miał być przycisk AUTO, który rozpocznie cykl podlewania i przejdzie przez 4 strefy po 4 minuty każda.

Zaprojektowałem płytkę PCB, króra doskonale wpisała się w mikrokontroler jako shield oraz obudowę, do przycisków i diód. Jako, że prąd do elektrozaworów jest prądem zmiennym o napięciu 24V zdecydowałem o zrobieniu osobnego boxa tylko na przekaźniki. Do drugiego pudełka zatem wchodzą kable zasilające i sterujące przekaźnikami oraz kable do zwierania wychodzące z systemu Rainbird. Dodatkowo jest przełącznik decydujący czy system overridujący działa czy nie.


Opublikowano: 27 maja, 2020 przez Pan z Pogodna

One thought on "Pan z Pogodna, jako sterownik podlewania vs. Rainbird"

  1. mistrz pisze:

    czad

Leave a Reply