gps tracker – coban 306 a

gps tracker

Kolejną funkcjonalnością Pana z Pogodna miał się stać system nawigacji samochodowej, który by namierzał tarsy pokonane pojazdem i wyswietlał je w panelu. W drugim podjejściu do tematu postawiłem na Coban OBD2 GPS 306a

Złącze OBD2 jest super, bo jest w każdym nowszym samochodzie i zapewnia pewne źródło zasialania i dodatkowo daje dużo więcej informacji o pojeździe niż jest potrzbe. Niewątpliwą zaletą jest aktywna antena GPS która daje szybki i pewny sygnał. To jest duży plus, bo nie ma problemów z zasięgiem. Również wbudowany  w urządzenie moduł GSM działa poprawnie i w każdych warunkach. To może po kolei: Moduł zawiera slot na kartę GSM, któr daje dostęp do transmisji danych po GPRS. Wystarczy dobry plan taryfowy i przy dobrych wiatrach 100 na prepada powinna starczyc na dłuższy czas tranmisji danych. Moduł zawiera ponadto slot na karte SD, której nie testowałem oraz złącze USB, którego kształtu nie udało mi sie dobrać, aby uruchomić urządzenie z poziomu komputera, a jak sie okazało szkoda, bo by sie przydało zmodyfikować trochę kodu w programie, ale o tym za chwile…
Generalnie obsługa jest prosta, wtykamy urządzenie do gniazda OBD2 i za pomocą komend SMS, które są w dokumentacji ustalamy numery telefonów, które mogą zarządzać pracą naszego urządzenia. Klika początkowych komend:

1. begin123456
2. admin123456 nr_telefonu
3. fix060s***n123456
4. distance123456 0100
5. check123456
6. apn123456 internet
7. up123456 internet internet
8. gprs123456
9. adminip123456 IP_SERVER 80

I przy tej ostatniej komendzie zaczęły się schody. Otóż… dostałem urządzenie wraz z dostępem do platformy, która miała gromadzić moje dane o położeniu, czasie, dystansie itp, ale to do końca mi nie pasowałao, bo po cos ktoś ma miec te dane, skoro mógłbym mieć je sam na swoim serwerze. Komendą adminip teoretycznie można ustawić ip swojego serwera oraz port, po którym ma sie komunikować, ale albo z powodu mojego serwera albo innego czynnika nigdy nie udało mi sie wywołac skytpu php, który by zapisywał dane do mysql.
Szkoda kasy na smsy z konfiguracją, takwięc…Jeżeli chcesz bazować na platformie, która trzyma twoje dane i jest do tego dedykowana to polecam, urządzenia działa poprawnie w trybie sms i gprs i wiele się mozna dowiedzieć, natomiast jeżeli chcesz czegoś więcej niż chinski portal do gromadzenia danych to albo sobie odpuść albo dowiedz się jak to zrobic i poinofmuj mnie czy sie udało. Póki co moje urządzenie jest na sprzedaż.

 


Opublikowano: 30 stycznia, 2017 przez Pan z Pogodna

Leave a Reply