FT811 wyświetlacz na Twoje potrzeby

ekran ft811

Jeżeli poszukujesz wyświetlacza dotykowego do swojego projektu Arduino to chętnie polecę ekran 5″ FT811, który najogólniej rzecz ujmując daje radę a i kosztuje przy tym nie za wiele. Koledzy z FTDI zaprezentowali kolejną wersje swojego ekranu, którego przykłady i dokumentację zamieścili na swojej stronie. Idealny np to tworzenia panelu do zarządzania funkcjami programu, ale podobno też daję radę z grami, filmami itp.

Biblioteki

Jednak uruchamiając model FT8xx napotkałem kłopoty z bibliotekami, gdyż te dostępne w sieci sa do pierwszej generacji FT800 i nie działają z następcami. Można by sie pokusić o zakup starszego modelu, ale po co, skoro ten nowy jest ponoć dużo lepszy od poprzednika. Nie mam odniesienia, ten nowszy jest ok. Po kliku dniach walki z uruchomieniem zakończonej powodzeniem polecam biblioteki GD2, które są działają, a to jest najważniejsze.

Ekran połączony jest z kontrolerem magistralą SPI, co oznacza, że działać będzie tylko na małe odległości, ale można to obejść stosując RS-485, o którym wspominałem wcześniej.

Szczegółowe połączenie ekranu wygląda tak:

5V -> 5V
GND -> GND
MOSI -> MOSI
MISO -> MISO
SCK -> SCK
CS -> pin 9
PD -> pin 6
INT -> nieużywany

To, o czym nie wspominają w dokumentacji to fakt, że pinowi PD należy ustawić pinMode(6, OUTPUT) i ustawić wartość HIGH,  a potem to już samo leci.

Przykładowy kod dla Arduino

#include <EEPROM.h>
#include <SPI.h>
#include <GD2.h>

void setup(){
 
  Serial.begin(9600);
  pinMode(6, OUTPUT);
  digitalWrite(6, HIGH);
  GD.begin();
  
}
void loop(){
   
   GD.ClearColorRGB(0x000000);
   GD.Clear();
   GD.ColorRGB(0xffffff);
   GD.cmd_text(GD.w / 2, 95, 23, OPT_CENTER, "Pan z Pogodna wita!");
   GD.swap();

}

Ekran posiada wbudowane komponenty budowania interfejsu, takie jak przyciski, spinnery, obsługuję alphę, podobo też dźwięk, cała dokumentacja dostepna jest tu. Co dziwne nie posiada wbudowanego portu na karty SD- wydaje mi się, że powinien taki być i to jest chyba na razie największy minus wyświetlacza. Miłoby było pobrać pliki *.jpg bezpośrednio na ekran. Można spróbować połączyć czytnik kart SD z Arduino i to przez niego pobierać pliki na ekran, ale mi osobiście się to nie udało. W zamian tego udało mi sie wykorzystać funkcje LOAD_ASSETS() i przy pomocy Pythona konwertować pliki graficzne do postaci binarnej i własnie takie podawać na ekran wyświetlacza ale o tym opowiem w przyszłości…


Opublikowano: 24 sierpnia, 2016 przez Pan z Pogodna

One thought on "FT811 wyświetlacz na Twoje potrzeby"

Leave a Reply